Seçimler ve sosyal medya

2008 döneminde özellikle gençlerin bulunduğu Facebook, Twitter gibi ağları oldukça iyi kullanarak gençlere ulaşan ve bu alanlar sayesinde oldukça ciddi destek alarak başkanlığa gelen Obama, 2012 seçimleri içinde özellikle Tumblr’da oldukça ciddi işler yapıyor.

Yaptığı tüm seçmen ziyaretlerini en çarpıcı fotoğraflarıyla birlikte Tumblr günlüğüne taşıyan Obama, Tumblr’da paylaşılma ve tıklanma rekorları kırmış durumda.

Kişilerin sosyal medyadaki etkilerinin değerlendirildiği uygulama Klout’da da bir hesap oluşturan Obama, 100 üzerinden 99 puanla dünyanın sosyal medyadaki gücü en yüksek siyasetçisi konumunda.

Türkiye’de 2013’teki yerel seçimlerde sosyal medyanın önemi anlaşılacak

ABD’de durum böyleyken, Türkiye’deki siyasilerin sosyal medyanın değerinin 2013 mahalli seçimleriyle daha net anlayacağını düşünüyorum.

2007 ve 2011 genel seçimlerinde adaylar tarafından yeterince kullanılamayan ve ilgi gösterilmeyen sosyal ağlar, 2013 mahalli seçimleri için nabız yoklama ve seçmen dinleme noktası haline dönüşecek.

http://digitalage.com.tr/Blog.aspx?Web=alibaboglan&CID=1127

O güne kadar etkin bir sosyal medya yönetimi yapısı kurabilmiş adaylar ise eminim ki aday oldukları yerlerde gücüne güç katarak farkı açacak hatta seçilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s