Facebook gençlerin en Süpermarkası

Superbrands Türkiye, 2012 yılının Süpermarkalarını açıkladı. Seçici Kurul ve Nielsen’ın ölçümleriyle belirlenen 159 marka arasına bu yıl ilk kez listeye en çok gıda-içecek kategorisinden giriş oldu. Ardından kişisel bakım, otomotiv ve internet kategorileri geldi.

Facebook gençlerin en Süpermarkası
 
Nielsen Tüketici Araştırma Direktörü Bahadır Tomaç, Süpermarka seçimlerinde tüketici kırılımlarındaki farklılıklara dikkat çekti. Bahadır Tomaç, “18-30 yaş grubunda ‘Facebook benim süper markamdır.’ denilme oranı diğer gruplardan anlamlı olarak daha fazla görülüyor. Bu gruba bakıldığında, 3 marka ortaya çıkıyor: Facebook, İstinye Park ve Algida. Yani gençlerin hayatında üç önemli nokta var: İnternet-sosyal medya, takılmak ve cool-trendy olmak.” dedi.
 
Kadınlar hayatı kolaylaştıran markaların, erkekler ise oyuncakların peşinde
 
Kadınlar mutfak-çocuk-ev işleri üçgeninde hayatlarını kolaylaştıran ürünleri baş tacı ediyor. Deterjanlar, ev temizlik ürünleri ve tabii ki beyaz eşya/küçük ev aletleri kadınların süper kahramanları. Bütün SES gruplarında kadınların en beğendiği markalar arasında Omo, Starbucks, Nestle Çikolata, Yemeksepeti.com, Orkid, Arçelik, Vernel, Yumoş, Ariel, Pril, Axess, Siemens, Tefal, Knorr, Yapı Kredi Bankası, The Marmara, Jumbo, Atasay, Power FM, Maret, Koçtaş, Doğuş Çay, Avivasa Emeklilik ve Hayat, Kent Şekerleme, Prima, Dalin, Bellona, Arzum ve Molped bulunuyor.
Erkekler cephesinde, tabii ki “oyuncaklar” yani otomotiv ve teknoloji ürünleri başı çekiyor. Bütün SES gruplarında erkeklerin en beğendiği markalar arasında Boğaziçi Üniversitesi, Google, Mercedes-Benz, Yeni Rakı, BMW, Facebook, Efes, İstinye Park, Audi, Dünya Göz Hastanesi, Pimapen, Sahibinden.com, Coca-Cola, THY, Apple, Ford Otosan, Lassa, Tuborg bulunuyor.
 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s