Belediyelerin Sosyal Medya Kullanımı: Algıda Çay İçicilik

Başlık biraz tuhaf gelebilir fakat belediyelerimizin sosyal medya özellikle de Facebook ve Twitter hesaplarına bakacak olursak halihazırdaki tablonun vatandaşlarla çay içip, muhabbet etmekten öte gitmediğini görmüş olacaksınız. Twitter’a falanca esnafla buluştuk, falanca mahalleliyle oturup çay içtik bu da fotosu diyerek paylaşmak sosyal medyayı doğru kullanıyoruz manasına gelmez. Tabi bunun ötesine geçen, sosyal medyayı doğru kullanan belediyeler de mevcut. Fakat bizim sözümüz yanlış tutum içinde olup bu yanlışlarında ısrar edenlere.

Belediyeler sosyal medyayı aşağıdaki şekilde kullanabilir:

1- Engelli bireylerle sosyal medya üzerinden bir iletişim ağı kurup engellilerin sorunlarına yönelik çalışmalar yapılmalı,

2-Sokak hayvanlarının sahiplendirilmeleri ve korunmaları yönündeki çalışmalara katılımcılık sağlanmalı,

3-Yardıma muhtaç bireylerin desteklenmesi için sosyal ağlarda topluluklar oluşturulmalıdır.

4-Tıpkı seçim çalışmalarında gezildiği gibi sosyal medyada da mahalle mahalle, semt semt gruplar oluşturarak bu gruplarda semtlerin, mahallelerin sorunlarının tartışılması sağlanmalı

5-Konum bazlı üyelik ve paylaşım grupları oluşturulmalı ve bu gruplarla yönetimin acil durum ve afetlerde halka ulaşım noktasında kolaylık sağlanmalıdır.

6-Belediyeler vatandasları bilgilendirmek, onların görüş ve şikayetlerini, tavsiyelerini blog açarak yayınlamalıdır. (İnternet kullanıcıların % 38’ i blog (internet günlüğü) yazmakta ve % 79’ u da blog okumaktadır.)

7- Belediyeler sosyal medyada hizmetlerini anlatmaktan öte bazı olay ve durumlara karşı bilinçlendirme kampanyaları gerçekleştirmelidir.
Bu maddelere yüzlercesi eklenebilir.

Unutulmamalıdır ki sosyal medyada hesap açmak sosyal medyada var olmak anlamına gelmez. Bu yerel yöneticilerimiz açısından içine düşülecek en büyük hatadır.

http://www.sosyalsosyal.com/belediyelerin-sosyal-medya-kullanimi-algida-cay-icicilik

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s