Spor Kulüplerinin ve Futbolcuların Sosyal Medya Analizi [Araştırma]

Özellikle ülkemizde twitter gündemini dikkate alırsak her gün mutlaka bir futbol takımımızın taraftarlarının oluşturduğu başlıklara şahit olursunuz. Yandaki resimde de gördüğünüz gibi 9 kasım 2012 gecesinde ülkemizin twitter gündeminde spora ait beş tane başlık var. Ve bunlar taraftarların rekabeti sonucu oluşan başlıklar.

Aslında her alanda yarışan klüplerimizin twitterda da böle bir rekabet yaşaması çok da şaşırtıcı değil. Twitter ve Facebook daki takipçi sayılarına baktığımızda ise ilk sıralarda gene en büyük takımlarımızı görürüz.

Başta Galatasaray ve Fenerbahçe ülkemizde önemli sayıda takipçi sayısına sahipler ama kıyaslama yaparsak eğer Beşiktaş taraftarlarının Galatasaray ve Fenerbahçe kadar klüplerini sosyal medyada desteklediğini söyleyemeyiz.

Diğer spor kluplerimizin twitter ve facebook da kurumsal hesaplarına bakarsak eğer üç büyükler kadar olmasa da belli sayıda takipçilerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu listeye ülkemizdeki diğer spor klüplerini de ekleyebilirim ama ekledikçe takipçi sayının çok artacağını söyleyemem. Dünya rekabetlerinde ilk onda olan ve alt liglerde mücadele etseler de sosyal medyada ülkemizdeki bir sürü klüpten daha fazla destekçiye sahip olan Karşıyaka ve Göztepe’nin bu listede yer alması şaşırtıcı değil.

http://www.semiyun.com/2012/11/sosyal-medya-ve-spor/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s