Phorm’a Tepkiler Her Geçen Gün Artıyor

Ülkemizde ilk defa sosyalmedya.co kurucusu Fatih Güner tarafından gündeme getirilip ilk başlarda internet kullanıcılarının dikkatini çekmeyen ama son günlerde gündemden düşmeyen bir konu var. Adı Phorm. İnternette dolaşırken ilgilendiği katagorilerdeki içerik ve reklamları karşısına getirerek kullanıcının internet deneyimlerini kişiselleştirmeyi sağlayan bir sistem.

TTNET tarafından kullanıcılarına yönelik bir hizmet olarak sunuldu. Phorm dünya genelinde birçok ülkede internet üzerinden kişiselleştirilmiş reklam göstermeyi sağlayan bir şirket. Eski adı 121Media. İlk kurulduğu yıllarda casus yazılımlar vasıtasıyla haksız yere milyonlarca dolar reklam geliri elde ettiği için başta Amerika olmak üzere birçok ülkede faaliyetleri duruldu. Halen Avrupa’da da bir çok ülkede faaliyet gerçekleştiremiyor. Ayrıntılı bilgi için Wikipedia sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Son kurbanı olarak Türk Telekom ve TTNET’i seçen Phorm yaptığı anlaşma gereği TTNET kullanıcılarına ilgilendikleri kategorilere göre reklam sağlamaya başladı, hemde sesszi sedasız. Bu sistemi Nisan 2012′den bu yana internet omurgasına entegre etmeye çalışıyor. Bunun için PT Reklam ile Gezinti.com adında bir portal kuruldu. Basit ve ucuz bir arayüze sahip olan protal belli kaynaklardan haberler toplayarak sitede yayınlıyor.

http://www.ercangulcay.com/genel/phorma-tepkiler-her-gecen-gun-artiyor.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s