Sosyal Medya Hesaplarını Kendileri Yönetecek Marka ve Şirketlere İpuçları

Sosyal Medya’nın reklam gücünü kullanabilmek için sürekli güncel kalmak ve yeni fikirler yaratmak çok önemli. Bunun için bazı şirketler tam zamanlı olarak Sosyal Medya Uzmanları veya Danışmanları işe alıyor, bazıları Sosyal Medya Ajansları ile çalışıyorlar ve bazıları ise Sosyal ağ hesaplarını kendileri yönetmek istiyorlar.

Marka ve Şirketler reklamlarını yayınlamak istedikleri sosyal ağ olarak genelde Facebook’u tercih etmek istiyorlar. Fakat Facebook’un Reklam ücretleri bazıları için pahalı gelebiliyor. Reklam gösterimleri günlük bütçeye veya toplam bütçeye göre belirlediğiniz tarih aralıklarında gerçekleşiyor. Büyük bütçeli şirketler için reklam maliyetleri sorun olmuyor fakat küçük bütçeli şirketler için bu durum yük olabiliyor.

Aşağıda vereceğimiz ipuçları ile Facebook ve diğer sosyal ağlarda ürünlerinizi ücretsiz olarak tanıtabilir, kullanıcılar ile etkileşime geçerek sayfalarınıza daha fazla beğeni ve takipçi sağlayabilirsiniz.

Facebook sayfanızı ve paylaşımlarınızı ücretli reklamların dışında alternatif yöntemler ile tanıtmanız mümkündür. Bu yöntemler sayesinde kullanıcılar ile sürekli etkileşimde kalabilir ve bu kişilerin arkadaşlarına da paylaşımlarınızı ulaştırabilirsiniz.

  • Sayfanızda sürekli ürün tanıtımı yapmaya biraz ara verin. Aralara sayfanızı beğenenlerin ilgisini çekebilecek ve yaptığınız iş ile alakalı olan ilginç bilgi, güncel haber veya paylaşımlarda bulunun.
  • Belli aralıklarda anketler düzenleyin ve onlara sorular sorun.
  • Kullanıcıların fikirlerini alın. Piyasaya süreceğiniz yeni bir ürün yada kullanılan bir ürünüz hakkında kullanıcıların görüşleri alın. Dönüşü hızlı olan bir kamuoyu araştırması olarakta görülebilir.
  • Sayfanızın istatistiklerni yakından takip edin. Anlık güncellenen veriler ile yaptığınız paylaşımların etkilerini izleyn. Bir sonraki paylaşımlarınız için size referans olacaktır.
  • Paylaşımlarınızı ileri bir zamana planlayabilirsiniz. Ülkemizde genel olarak sosyal ağlar akşam 7′den sonra aktif oluyor. Sizlerde paylaşımlarınızı yada tanıtımlarınızı gün içinde hazırlayıp plandığınız bir saatte yayınlanacak şekilde yapabilirsiniz.
  • Çok fazla paylaşımda bulunupta kullanıcıları rahatsız etmeyin. Paylaşımarınızı ve tanıtımlarınızı gün içine yayın. Aynı reklamları arka arkaya gören kullanıcılar bundan rahatsız olur ve sayfaınızı beğenmekten vazgeçer.

http://www.ercangulcay.com/genel/sosyal-medya-hesaplarini-kendileri-yonetecek-marka-ve-sirketlere-ipuclari.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s