Yasal Müzik Platformları

İnternetin gelişmesi ve büyümesinden en çok etkilenenlerden biride müzik sektörü oldu. Kaset ve Cd satışlarının tüm dünya genelinde hızlı bir düşüş yaşaması bu sektörde çalışanları zor durumda bıraktı. Günümüzde müzik albümleri daha satış noktalarına ulaşmadan internette binlerce kişi tarafından paylaşılabiliyor. Hem de hiçbir ücret ödemeden !

Müzik sektörünün her geçen gün kan kaybetmesine sebep olan internet, yapılan çalışmalar ve düzenlemeler sayesinde yine sektörü eski günlerine döndürmeye başladı. Yapılan değişikliklerde müzik indirmelerinin yasal yollarda yapılması sağlanıyor. Tüm albümü indirmek yerine istediği şarkıları tek tek satın almaya olanak sağladığından fiyatların düşmesine neden oldu. Satın almak istemeyenlere online olarak dinleme olanağı da sağlanıyor. Hemen hemen yasal platformların hepsi online dinleme için ücret talep etmiyor.

Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de MÜ-YAP (Müzik Yapımcıları Birliği) tarafından üyelerinin telif haklarını tek bir elden toplayıp kendilerine dağıtımı sağlanamaktadır. Bu şekilde eser sahipleri daha fazla kazanç elde ettikleri ve maliyetleri düşürdükleri için yasal müzik platformlarına olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Korsan müzik bu durum karşısında her geçen gün kan kaybetmeye başladı.

Bunun sonrasında yasal müzik platformları adından sıkça söz ettirmeye başladı. Ülkemizde en çok tercih edilen yasal müzik platformlarını aşağıda sıraladık.

http://www.ercangulcay.com/genel/yasal-muzik-platformalari.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s