Twitter’ın E-ticaret Sitelerine Katkısı Sıfır

comScore’un raporuna göre bu yıl ilk defa Black Friday‘de yapılan online alışverişler 1 milyar doları aştı. 57 milyon ABD vatandaşı alışveriş çılgınlığını online ortamda yaşamayı tercih ederken, markaların sunduğu indirimli ürünlerin tadını çıkardılar.

Cuma gününden bu yana Black Friday ile ilgili sayısız rapor yayınlandı. ABD ekonomisini konu alan bu raporlardan bir tanesi ortaya koyduğu acı gerçek sebebiyle bizi de yakından ilgilendiriyor.

IBM tarafından yayınlanan Black Friday raporuna göre Twitter, alışveriş sitelerine gönderilen trafiğin %0′ından sorumlu. Bir başka deyişle mikro blog alışveriş sitelerine neredeyse hiç trafik göndermemiş.

Facebook için de durum pek parlak değil. Zira trafiklerin sadece % 0.65′i Facebook’tan gelmiş. Geçtiğimiz yıla baktığımızda her iki sosyal ağın da gerileme yaşadığını görüyoruz. Facebook 2011 Black Friday’inde trafiğe %0.69 katkı sağlarken, Twitter için bu oran %0.02.

IBM’in raporunda Facebook, Twitter, Linkedin ve Youtube’un toplamda online satışlara %0.34 katkı sağladığı, site trafiklerine katkılarının ise % 0.81 olduğu belirtiliyor.

Twitter’ın E-ticaret Sitelerine Katkısı Sıfır

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s