Responsive Web Tasarımı’nın Önemi (her kanala uyumlu web tasarımı)

Moble-Devices-lg

 

Son zamanlardaki teknolojik gelişmelerle birlikte artık web tasarımı konusunda da yenilikçi oluşumlar ortaya çıkmaya başladı.

RWD (Responsive Web Design) özellikle mobil cihazların kullanımı arttıkça ortaya çıkan web tasarımı olgusunu mobil dünyaya uyumlaştırma yöntemlerinden bir tanesi olup, sadece mobil olarak da düşünülmemesi gereken bir web tasarım tekniğidir.

Artık sadece masaüstü web siteleri çağı geride kaldı. Birkaç yıl öncesinede 800x600px çözünürlük standart kabul edilirken, şu an en çok kullanılan 1366x768px çözünürlüğün devri bile geçmiş gibi görünüyor. Netbook, tablet, akıllı telefonlar gibi birçok yeni teknolojik cihaz kullanan insanlar, masaüstü cihazlarında çalışan bir web sitesini aynı kalitede bu tip cihazlarında görüntüleyemeyebiliyorlar.

RWD, web arayüzlerinin uyumlu hale getirilip, farklı teknolojik cihazların farklı çözünürlüklerinde sorunsuz olarak çalışmasına olanak sağlıyor. Böylece özellikle kullanıcı deneyimi dediğimiz olgu istenilen düzeyde gerçekleştirilmiş oluyor.

Konuyla ilgili olarak UberFlip.com ‘un hazırladığı 2013 yılında daha da çok önem kazanacağını çok iyi anlatan güzel bir infografik, bize görsel olarak da Responsive Web Design ile ilgili detaylı bilgi veriyor.

http://www.sosyalmedyaport.com/responsive-web-tasariminin-onemi.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s