Sizin Öğrenme Tipiniz Hangisi?

İnsan doğduğu anda öğrenmeye başlar, görerek, duyarak, tadarak, dokunarak, sonraları ise okuyarak, araştırarak… Hepimizin ortak noktası öğrenme eylemiyken bu eylemi gerçekleştirme stillerimizle birbirimizden ayrılırız. Görsel, İşitsel veya Dokunsal öğrenme tiplerinin hepsini hepimiz kullanırız ancak sadece birini en yoğun öğrenme tipimiz olarak içselleştirmişizdir.

Kişilerin öğrenme tiplerini belirleyen birçok psikolojik test yöntemi vardır ancak bu yazıyı okuduktan sonra kendinize soracağınız birkaç basit sorunun cevabı bile genel hatlarıyla sizin hangi tip öğrenme türünü içselleştirdiğinizi gösterebilir. Ve öğrenme tipinizi bilmenin size en büyük faydası, daha hızlı ve kolay öğrenmenin yolunu keşfetmeniz olacaktır.

Görsel temsil sistemi

Görsel öğrenme eğilimi yüksek olan kişiler adından da anlaşılacağı üzere göze hitap eden yöntemlerle daha iyi öğrenir. Bunun yanında çoğu daha hızlı konuşur, sessiz ortamda çalışmayı sever, kendisine anlatılan hikayeleri aklında resmederek dinler, not alırken detaylara önem verir. Ve sadece öğrenme şeklini değil, bir sınıf ortamında kendimize yer belirleme ve oturma alışkanlıklarımız bile aslında bu eğilim tarafından belirlenir. Örneğin görsel temsil sistemi gelişmiş olan bu kişiler sınıfın ön tarafında oturmayı severler.

Bu kişiler daha hızlı ve kalıcı öğrenme sağlayabilmek için bolca not tutmalı, hatta notları diagram ve şekillerle zenginleştirmeliler ki akıllarında daha uzun süre kalsın.

İşitsel temsil sistemi

Yavaş konuşmaya ve bol açıklama yapmaya eğilimlidirler. Duyduklarını yüksek sesle tekrar edebilirler ve zaman zaman da sesli düşündükleri görülür. Yavaş okurlar ve bilgiyi okuyarak edinmektense duyarak edinmeyi tercih ederler.

En iyi öğrenme şekli grup tartışmaları ve video seyredip dinleme yöntemidir.

Dokunsal temsil sistemi:

En başarılı oldukları sınav türü boşluk doldurma ve çoktan seçmeli olanlardır. Konuları yaşayarak, gerçek tecrübeler dahilinde problemler çözerek öğrenir. Çok uzun süre aynı yerde oturmaktan ve aynı mekanda bulunmaktan hoşlanmaz, çabuk sıkılır, oturmak zorundaysa sürekli kıpırdanırlar.

En iyi öğrenme biçimi saha çalışmalarıyla yerinde öğrenmektir.

Aramızda bu 3 tip eğilime sahip kişilerin sayısı hemen hemen eşit diyebiliriz. Ve bu yukarıda her biri için yazılmış olanlarda kendinizden bir şeyler bulduysanız bu durum da oldukça normaldir. Zira en başta da bahsetmiş olduğum gibi, hepimiz bu üç temsil sistemini de kullanıyoruz ancak sadece birinde yoğunlaşıyoruz. Dolayısıyla kendinizi en çok hangi gruba yakın hissediyorsanız çok büyük olasılıkla o grubun bir üyesidirsiniz.

http://www.infopik.com/infografik/sizin-ogrenme-tipiniz-hangisi

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s