Sosyal Ağlarda Beğeni Beğeniyi Çekiyor

Bilim adamları, sosyal ağlardaki paylaşımlara yapılan beğenilerin içerik kötü ve yetersiz olsa da daha fazla beğeniye yol açtığınıaçıkladı. Diğer bir deyişle sosyal ağlar ve haber sitelerinde paylaşılan haber, makale ve iletileri kişi, arkadaşları ve diğer okuyuculardan aldığı beğenilere bakarak içgüdüsel olarak beğen tuşuna basmaya yönleniyor.

Massachusetts Institute of Technology, Hebrew University ve New York University tarafından ortak olarak gerçekleştirilen araştırma, “sürü psikolojisi”nin sosyal medya üzerinde de geçerli olduğunu ortaya koyuyor. İnternette ne kadar fazla kişi bir içeriği, ürünü, paylaşımı beğenirse diğer kişiler de içeriği çok fazla kişisel olarak değerlendirmeden paylaşımı beğenme yolunu seçiyor.

“Bir şey iyi olduğu için mi popülerdir; yoksa popüler olduğu için mi popülerdir?” sorusundan yola çıkan araştırmacılar bunu tespit etmek için internetteki okuyucu yorumlarını incelemeye karar verdiklerini söylüyorlar. İsmi açıklanmayan bir web sitesi için araştırmaları için işbirliği yapan bilim adamları beş ay içinde sitedeki yorumları inceleyerek ilginç sonuçlara vardıklarını söylüyorlar. Sonuçlara göre habere gelen ilk yorum olumluysa diğer okuyucuların da bu beğeniden yola çıkarak habere olumlu yorumlar bırakıp haberi beğenmeyi seçiyor.

İlk yorum olumluysa diğer kullanıcıların o haberi beğenme olasılığının %32 olduğunu belirleyen araştırmacılar bunun olumsuz yorumlarda da aynı şekilde işlediğini belirtiyorlar. Kontrol grubu ise haberi tarafsız değerlendirirken sadece olumlu yorumdan etkilenip paylaşımı beğenen kişi sayısının bu gruptan %25 oranından fazla olduğu tespit edildiği raporda açıklanıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s