Affiliate Marketing ile Tanışmak

Türkiye online pazarı geçtiğimiz son 2 yılda büyük yol aldı.

Online reklam harcamalarının toplam medya harcamalarında aldığı pay artarak %14 düzeyine gelirken, birçok yeni e-ticaret sitesi açıldı, mevcut oyuncular büyük başarılar elde ederek yabancıların yatırım yapacakları düzeye geldiler.

Şu anda Türkiye pazarı yabancıların gözünde dünyadaki en çekici pazarlar arasında yer alıyor.

2011 yılın içerisinde Türkiye’de online ticaret %50′nin üzerinde büyürken, digital reklam harcamaları %29 büyüme gösterdi.

Rekabetin hızla arttığı pazarda özellikle e-ticaret alanındaki reklamverenlerin geri dönüşleri direkt olarak hesaplayabilmelerinden dolayı, kullanılan reklam kanalının performansı çok önem taşımaktadır. Bu noktada reklamverenlerin yardımına performans reklamcılığı, diğer bir ifadeyle affiliate marketing devreye girmektedir.

Affiliate marketing, online reklamcılıkta reklamverenin sadece başarılı sonuçlar için para ödediği reklamcılık modeli olarak ifade edilebilir.

Reklamveren görüntülenme ve tıklama için bir bedel ödemez, sadece belirlediği bir sonuca (satış, kayıt, aksiyon v.b.) ulaşırsa reklam için para öder.

Türkiye’de de affliate marketing, reklamverenler arasında yerini almaya başladı. Özellikle Avrupa ve Amerika’da reklamverenlerin çok etkin olarak kullandığı bu kanal Türkiye’de yeni gelişmeye başlıyor. Reklamverenler bir taraftan affiliate marketing ile bütçelerini etkin bir şekilde kullanırken, diğer taraftan çalıştıkları yayıncılarla uzun vadeli bir işbirliğine girebiliyorlar.

Affiliate marketing’de iki taraf vardır;

  • Reklamverenler
  • Yayıncılar

Affiliate marketing’de klasik online reklamcılığının aksine riski yayıncı alır, optimizasyonu yayıncı yapar. Reklamverenin reklamım şu mecrada çıksa daha iyi olur diye düşünmesine gerek yoktur, çünkü yayıncı sonuç getiremediği durumda para kazanamayacağından yanlış mecrada reklam bile yapsa hemen durduracaktır.

Reklamveren açısından oldukça avantajlı olan bu modelde, reklamveren bir şekilde pazarlama maliyetlerini sabitleme imkanına kavuşmaktadır. 

http://eticaretmag.com/affiliate-marketing-ile-tanismak/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s