Ödeme Sayfalarında Kullanıcılara Kolaylık Sağlayacak 6 Yöntem

E-ticaret şirketlerinin, müşterilerini en çok kaybettikleri sayfalardan biri de ödeme sayfaları oluyor. Yapılan araştırmalar online alışverişte sepeti terk etme oranının %55 ile %75 arasında olduğunu gösteriyor.

Ödeme sayfalarında beklenmedik ücretlerin çıkması sepeti terk etme oranının yükselmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Bu nedenle ödeme sayfalarının dönüşüm oranlarında oldukça önemli bir yeri bulunuyor.

Bu sayfalarda ödeme işlemlerinde çeşitli düzenlemelere yer verilmesi ve kullanıcılara kolaylık sağlanması dönüşüm oranlarının ve yapılan satışların artmasına yardımcı olabilir.

Kullanıcı siteye üye olmadan alışveriş yapabilmeli

Son dönemlerde birçok site bu uygulamayı kullanmaya başlasa da halen üyelik gerektiren sitelerin de bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Online alışverişte kullanıcılar bir ürünü satın almak isteyip sepetlerine eklediklerinde bir de üye olma zorunluluğuyla karşılaştıklarında bu prosedür ile uğraşmak istemeyebilirler.

Bunun sebepleri arasında birkaç neden var. Örneğin tüketici/kullanıcı bu süreci vakit kaybı bulabilir, bugüne kadar üye olduğu sitelerden aldığı spam e-postalardan sıkılmış olabilir ve bir yenisine daha abone olmak istemeyebilir ya da tekrar bu siteden alışveriş yapacağından emin olmadığı için yeni bir hesap ve şifreyi aklında tutmak istemeyebilir.

Bu nedenle alışverişe gelen kullanıcılar ödeme sayfalarında üye olmadan alışverişlerini tamamlayabilmeliler. Siteden tekrar alışveriş yapmayı isteyen kullanıcılar, dilerlerse bir sonraki alışverişte zaten üye olmak isteyeceklerdir.

Üyelik konusunda kolaylık sağlamak için, alışveriş sonrasında kullanıcılara üye olduklarında ne gibi fırsatlar kazanacaklarını sunan bir landing page sunabilir ya dasocial login seçenekleriyle şifre hatırlamalarına gerek kalmadan, sitenize üye olabileceklerini hatırlatabilirsiniz.

Sayfadaki dikkat dağıtıcı unsurları minimumda tutun

Ödeme sayfasında kullanıcının dikkatinin dağılmaması oldukça önemli. Kullanıcı dikkatini kaybedip sayfadaki başka şeylere odaklandığında ödemeyi yapmaktan vazgeçebilir. Bu nedenle buradaki sayfalar mümkün olduğunca sade ve sadece ödemeye yönelik olmalı.

Upselling ve çapraz satış tekniklerini kullanmak için bu sayfa çok da ideal değil; çünkü kullanıcı bir ürünü görüp onu incelemeye giderek, ödeme işlemini yarıda bırakabilir. Bu teknikleri kullanmak için ideal sayfalar genellikle ödeme sayfasından önceki sepet veya alışveriş sonrasında yönlendirilen landing page’ler diyebiliriz.

Tahta önü eğitimlerimizde limango IT Direktörü Hakan Erdoğan, ödeme sayfasındaki dikkat dağıtıcı unsurların nasıl minimuma indirileceğini bizlere anlatmıştı. Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Kullanıcı ödeme sayfasında hata yaptığında, net bir uyarı mesajı gösterin

Kullanıcılar ödeme sayfasında kimlik ve kredi kartı bilgilerini girerlerken hata yapabilirler. Bu durumda sayfayı yenileyip, sayfanın en üstünde bir hata mesajı sunmak yerine hata yapılan kutunun altında dikkat çekici bir renk ile hata mesajı verilirse kullanıcının dikkatini çekecektir.

Bu hata mesajı kullanıcının dikkatini çekmemesi durumda, kullanıcı nerede sorun olduğunu anlamayabilir ve sayfanın üst ya da altına scroll yapmak yerine, sitede sorun olduğunu düşünüp alışverişi terk edebilir.

Bu nedenle kolay görünen hata mesajları, tüketiciye yardımcı olacaktır.

Kullanıcıdan sadece gerekli olan bilgileri isteyin

Ödeme sayfalarında kullanıcılardan sadece gerekli bilgileri istemeniz de oldukça önemli. E-posta listesi ya da diğer kişisel bilgilerin yer aldığı bir formu doldurmak kullanıcı için angarya bir iş olarak düşünebilir.

Kullanıcı bir an önce ödeme işlemini tamamlayarak, satın alma işlemini gerçekleştirmek isteyecektir. Bu nedenle ekstra bilgiler doldurmayı vakit kaybı olarak nitelendirebilir.Forrester’ın ABD’de yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcıların %11’inin siteye üye olmak istemedikleri ya da sitede çok fazla soru sorulduğu için alışverişi tamamlamadıklarını ortaya koyuyor.

Birden fazla ödeme seçeneği sunun

Kullanıcılara farklı ödeme alternatifleri sunmak, tüketicilerin alışverişi tamamlama olasılığını da artıracaktır. Sadece belli birkaç bankanın kredi kartıyla çalışmak ve nakit/havale ödemesi kabul etmemek, kredi kartını kullanmak istemeyen kullanıcıları kaçırabilir.

E-ticarettte güvenlik sorunu kimi kullanıcılar için halen gündemde olduğu için ön ödemeli kredi kartı gibi alternatif ödeme sistemlerine yönelen kullanıcılara da ulaşmak için farklı ödeme seçeneklerine ödeme sayfasında yer vermek de önem var.

Kullanıcıların bir kısmı da kapıda ödeme yapmak isteyecekleri için kullanıcılara kapıda ödeme seçeneği sunarak bu kesime de ulaşılabilir. Türkiye’de sıkça kullanılantaksitlendirme seçeneğini de ödeme yöntemleri arasında sunmak, dönüşüm oranlarını artırabilir.

Kullanıcılara güvenlik ve gizlilik konusunda garanti verin

Kişisel bilgilerin paylaşımı konusunda ödeme sayfasında kullanıcılara güvenlik ve gizlilik sözü vermek oldukça önemli. Bu ibarenin bu sayfada yer alması kullanıcıda güven duygusu oluşturacaktır.

Tabii ki sözünü ettiğiniz bu güvenlik kurallarına uymanız da bir o kadar önem taşıyor; aksi takdirde kullanıcılar siteniz hakkında sosyal medya veya diğer iletişim kanallarında yaşadıkları sorunları anlatabilirler ve bu da markanıza ciddi zararlar verebilir.

Kullanıcılara alışveriş sırasında tamamen güvende olduklarını hissettirmeniz dönüşüm oranlarınıza da olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Kullanıcıyı ödeme sayfasına yönlendirecek ibareler kullanın

Online alışverişe yeni başlayan kullanıcıları bu sayfalara yönlendirmek için açık ve net ibareler kullanılabilir.

Örnek vermek gerekirse, bir ürünü sepete ekleyen tüketicinin karşısına “alışverişe devam et” ya da “ödeme sayfasına git” gibi yönlendirici ibarelerle yönlendirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcı ödeme sayfasını site içinde aramak zorunda kalmadan, doğrudan ödeme işlemine geçebilir ya da alışverişe devam edebilir.

http://eticaretmag.com/odeme-sayfalarinda-kolaylik-saglayan-yontemler/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s