Türkiye’de E-ticaret pazarı ne durumda?

E-ticaretin Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğunu biliyoruz. Türkiye’de e-ticaret konusunda en heyecan verici noktalardan birisi ise hızlı büyümesine rağmen büyük potansiyeli nedeniyle bu büyümesini önümüzdeki yıllarda da sürdürmeye devam edecek olması.

 

Peki şu anda Türkiye e-ticaret pazarının son durumu ne? Yakın zamanda düzenlenen “E-ticarette Lojistik” konferansında sektörün önde gelen firmaları önemli bilgiler paylaşarak Türkiye’de e-ticaret sektörünün şu anda içinde bulunduğu durum ile ilgili görüşlerini paylaştılar.

 

E-ticaretin en önemli kısımlarından biri olan lojistik konusunda sektörün çok ihtiyaç duyduğu profesyonelleri yetiştirmeyi hedefleyen Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen konferansta Hepsiburada, Ogli ve Aras Kargo gibi önemli firmaların yöneticilerinin paylaştıkları bilgilerden öne çıkanlar ise şöyle…

 

  • E-ticaret tüm dünyada büyüyor, geçtiğimiz yıl büyük ülkelerde perakende sektörü yerinde sayarken e-ticaret yüzde 12 büyüdü.
  • Türkiye’de toplam perakende hacmi 310 milyar dolar, fakat e-ticaret henüz bu hacmin çok küçük bir kısmını ancak binde 7’sini teşkil ediyor. Buna rağmen Türkiye’deki 2,5 milyar dolarlık e-ticaret hacmi bugün bile oldukça dikkat çekici.
  • Türkiye’de her 5 internet kullanıcısından biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. Avrupa’da bu oran iki katından biraz fazla iken ABD’de bu oran dört katına yakın. Türkiye’de sadece internet kullanıcısı genç kullanıcılara bakıldığında ise bu kesimin yüzde 97’sinin internet üzerinden alışveriş yaptığını görüyoruz.
  • İnternet üzerinden alışveriş yapmakta olan tüketicileri en çok cezbeden konu ücretsiz kargo. Ardından ise ücretsiz iade imkanı ve garantili teslim süresi geliyor.

 

Paylaşılan tüm bu veriler Türkiye’de e-ticaretin önünün son derece açık olduğunu gösteriyor. Özellikle genç kullanıcıların internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığına sahip olma oranı, uzun yıllar boyunca e-ticaretin yükselmeye devam edeceğini net bir şekilde gösteriyor.

http://www.eticaret.com/turkiyede-e-ticaret-pazari-ne-durumda.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s